Лекція 6 Сімейне планування, народження й виховання дітей


с. 1
Лекція 6

Сімейне планування, народження й виховання дітей.

  1. Вагітність, переживання вагітності.

  2. Процес народження.

  3. Позитивні й негативні аспекти, пов'язані з появою в шлюбі дітей.

  4. Процес становлення батьків, зміна батьківських ролей, види батьківства.
  1. Вагітність, переживання вагітності.

Вагітність - час серйозних фізичних й емоційних змін для жінки. Як жінка буде реагувати на цей досвід, буде залежати від таких факторів, як її власне сприйняття себе, її знань про процес народження дітей, її потенціалу як батька. Вона може радуватися й очікувати майбутнього, або бути подавленої й зі страхом очікувати майбутнього. Вона може думати, що вагітність позбавить її сексуальності або може вважати, що виглядає під час вагітності надзвичайно привабливо. Можливо, вона буде переживати всі ці емоції в різні моменти своєї вагітності.

Протягом 1-го триместру (перші 12 тижнів) вагітна жінка може переживати деякі фізичні симптоми. Можуть бути деякі дисфункции з боку кишечнику через збільшення тиску на нижню частину живота, можуть збільшитися вагинальные виділення. Багато жінок, однак, з подивом відзначають, що переживають відносно слабкий дискомфорт.

В 2-ому триместрі (з 13 до 26 тижня) вагітність стає більше очевидною для навколишніх. Жінка починає набирати вагу. До 5 місяця рухи плоду можуть відчуватися у вигляді легких поштовхів. Пізніше мати може відчути серйозні поштовхи. Груди під дією гормонів збільшується й підготовляється до годівлі. Нудота й блювота, пережиті під час 1-го триместру, до цього часу звичайно проходять, і багато жінок почувають себе особливо здоровими й щасливими.

Протягом 3-го триместру черевна порожнина й матка значно збільшуються, що викликає сильний тиск на шлунок, спричиняючись порушення травлення (диспепсію) і прискорене сечовипускання. Руху плода зараз дуже сильні, і вагітній матері й майбутньому батькові може бути приємно одержувати ці привіти від маляти. Безболісні скорочення матки готовлять неї до моменту народження в міру того, як підходить час пологів, багато жінок переживають занепокоєння й прагнення скоріше народити.Втягненість батька в процес вагітності. За останні кілька років відбулися величезні зміни у відношенні вовлеченности батька в процес вагітності й народження дитини. Багато в чому це відбулося завдяки соціальному руху, суть якого в тім, що до родів треба готуватися, і зміні чоловічої ролі в тім відношенні, що батько несе більше відповідальності за виховання дитини, чим у минулому. Якщо в минулому вагітність розглядалася як щось, що переживає лише жінка, сьогодні більше число батьків хочуть бути інформованими про вагітності й брати участь у цьому. Деякі досвідчені акушери просять батьків бути присутнім при передродовому огляді жінки, і чоловіки часто відвідують класи пологів разом із дружинами або окремі курси, створені спеціально для них.

Деякі роботодавці навіть починають дозволяти батькам іти у відпустку по догляду за дитиною замість матері.

Як сама вагітна жінка, так й її партнер можуть переживати суперечливі емоції, він може відчувати бурхливу радість, але так само тривогу через відповідальність, що вимагає допомагати у вихованні дитини. Багато чоловіків у цей час особливо уважні до своїх дружин. Батько дитини може бути зачарований, збентежений або просто бавитися формами, що змінюються.

Секс під час вагітності. Під час вагітності пари часто виявляють, що їх пат терни ексуальних відносин міняються. Деякі дослідження виявили, що частота й/або насолода близькістю мають тенденцію до спаду в міру розвитку вагітності.

Власні відчуття пари про заняття любов'ю під час вагітності - важлива детермінанта того, наскільки довго буде тривати близькість під час вагітності. Деякі жінки почувають, що їхнє тіло невільно; обоє партнера можуть переживати про заподіяння збитку плоду.

Однак інші можуть переживати посилення задоволення від сексуальної близькості. Мастерс й Джонсон (1966) виявили, що в багатьох жінок потенціал оргазму збільшується в 2-ом триместрі.

Думка лікарів. Протягом багатьох років звичайно забороняли будь-яку близькість за 6 тижнів до й 6 тижнів після народження дитини. Але в останні роки медичне відношення змінилося убік підтримки тривалості статевих відносин під час вагітності, тому що ризик заподіяння збитку плоду зовсім невеликий. Дослідження не дали доказів того, що полові відносини під час вагітності є причиною різних порушень і передчасних пологів.

Дородові фактори, що впливають на розвиток плода, і харчування. Всупереч широко розповсюдженому міфу, вагітна жінка зовсім не в делікатному положенні. Вправи корисні для запобігання болів у спині й поліпшення м'язового тонусу, хоча число прийнятних вправ залежить від того, наскільки фізично активна була жінка до вагітності. Т.к. плід добре захищений амниотической рідиною, навряд чи йому може бути заподіяний збиток від роздратування, навіть якщо жінка впаде.

Матка не може захистити плід від всіх небезпечних дородових впливів. Плюс до живильних речовин, багато хімікатів, вірусів і бактерій проходять по крові матері через плаценту до плоду. Так, будь-які ліки, прийняте жінкою, може стати причиною різних аномалій у плода й навіть його смерті. Імовірно, пневмонія, скарлатина й сифіліс можуть настільки сильно зашкодити плоду, що відбудеться викидень або після 9 місяців вагітності з’явиться мертве маля. Якщо плід не вмер від невилікуваного сифілісу в матері, він може народитися із серйозними аномаліями крові, мозку й т.д. Гонорея ж, на відміну від сифілісу, не може проходити крізь плаценту й шкодити плоду. Її дитина одержує, проходячи по родових шляхах матері, одержуючи очну інфекцію, що може привести до сліпоти. У період її поширення від лікарів вимагали, щоб очі всіх немовлят оброблялися при народженні медичними препаратами.

Застосування багатьох ліків з негативно позначається на розвитку плоду, тому жінок репродуктивного віку - навіть тих, які можуть не знати про свою вагітність - застерігають від використання ліків без консультації в лікаря. Ще не дуже відомо, але навіть аспірин може бути причиною аномалій плода. Антигистамины можуть викликати викидні й деформації; транквілізатори й антидепресанти можуть бути причиною аномального розвитку рук і ніг; сечогінні засоби можуть бути причиною брунькових розладів у плода. Споживання наркотику ЛСД може привести до хромосомних аномалій плода. Використання героїну може бути причиною конвульсій, а іноді й смерті плода; морфій викликає аддиктивную залежність у дитини із проблемами респіраторного характеру.

Речовини від сигарети, що, проходять крізь плаценту, починають циркулювати в крові плода й знижують зміст у ній кисню. Жінка, що викурює дві пачки сигарет у день, може зменшити ріст плода на 10%, наражаючи на небезпеку його життя.Курці більше піддані викидням, передчасним родам, а в їхніх дітей – більше низька вага при народженні й більше часті конвульсії. Діти курящих вмирають до 1 року частіше дітей некурящих.

Алкоголь також небезпечний для розвитку плода. Сильно питущі вагітні жінки частіше родять дітей із множинними розладами в порівнянні з непитущими.

Кофеїн, що є в кава, чаї й колі, також вносить вклад у дефекти малят.

Дуже важливо вагітній жінці їсти правильну їжу, щоб ріс здоровий плід. У її дієті повинен бути високий рівень змісту протеїнів, вітамінів і багатих мінералами овочів, фруктів і т.д. дефіцит протеїну у вагітної мами може бути причиною низького інтелекту в дитини. Інші харчові неадекватності можуть бути відповідальні за маленьку вагу при народженні, незрілість, інфекції, розлади мозку в дитини, анемію й ін. ускладнення під час вагітності або пологів.
  1. Процес народження.

Стадії народження дитини:

А - дитина рухається в амніотичній рідині доти, поки не почнуться пологи;

В - ритмічні скорочення проштовхують голову дитини в шийку матки;

С - рух по родових каналах починається при обертанні й просуванні вперед головою;

D - з'являється голова, і дитина починає виходити з родових каналів;

E, F – дитина спочатку обертає одним плечем, а потім з'являється інше.І стадія: Регулярні скорочення матки. Частота цих сутичок варіює від 15-20 хвилин до 4-5 хвилин. Частим індикатором початку є кровотеча (виділення із шийки матки слизу, що захищала матку від інфекцій під час вагітності). Розрив амніотичного міхура може відбутися в цей момент, а може й не відбутися. Маткові сутички першої стадії пологів супроводжуються розширенням шийки матки, щоб через неї змогла пройти голова немовляти.

ІІ стадія: Коли шейку матки розширилася максимально, ІІ етап пологів починається. Ця стадія включає спроби виштовхнути дитину з тіла й може тривати від 30 хвилин до 2 годин, а іноді й більше. Доктори часто пропонують анестезію. Однак тому що цей час, протягом якого жінка може використати свою власну силу, щоб допомогти дитині народитися, багато хто воліють не застосовувати анестезію. Коли з'являється голівка маляти, доктор може застосувати епізиотомію - маленький надріз, що збільшує вагінальний отвір й захищає від розривів під час виходу дитини. Хоча це робиться часто, у цьому звичайно немає необхідності, якщо використаються гарячі компреси й проміжний масаж під час І стадії, щоб зробити її більше еластичною. Коли плід виходить цілком, доктор за допомогою шприца видаляє слиз із його очей і носа. У нормальному стані дитина заплаче, коли її легені наповняться повітрям, і вона почне дихати. Коли пуповина перестає пульсувати, вона зажимається поруч із животиком дитини й знову пережимається. Якщо в родах бере участь батько, йому можуть дозволити обрізати пуповину.

ІІІ стадія: видалення плаценти відбувається протягом 2-20 хвилин після виходу на світ дитини. Плацента охороняє від аномалій і гарантує, що всі вони витягнуті з організму матері. Якщо деяка частина плаценти залишиться в тілі матері, то результатом може бути кровотеча.

Через 1 хвилину, а потім через 5 хвилин після народження маляти по шкалі Ангара оцінюють ритм серця, подих, м'язовий тонус, рефлекси й колір. 4 і менш балів по цій шкалі означають, що дитина перебуває в дистресі й вимагає негайної уваги.

Більшість немовлят набирають 7 і більше балів.

Незабаром після народження очі дитини обстежаться на наявність можливої інфекції в результаті батьківської гонореї.Кесарев перетин. Процес народження дитини не завжди проходить гладко. Ряд ускладнень можуть мати місце, які вимагають від акушера-гінеколога прийняти рішення, продовжувати чи ні вагинальні пологи. Дуже небезпечні вагітності можуть вимагати кесарева перетину. Ця процедура містить у собі розрізування черевної стінки й матки. Дитину витягає доктор, а розріз зашивається.

Протягом 70-х рр. число дітей, породжених за допомогою кесарева перетину, збільшилося з 6 до 18%. У цей же час відсоток кесарева перетину через задню представленість (коли дитина виходить не головою вперед, а ногами або сідницями) виріс із 11 до 60%. Національний Інститут Здоров'я (США) виявив 4 основні причини такого значного збільшення числа кесаревых перетинів:

1. збільшення якості процедури перетину;

2. велике застосування механізмів електромоніторингу під час пологів;

3. переконання медичного персоналу, що якщо один раз жінці зробили кесарево перети, то всі наступні пологи можна здійснювати лише за допомогою кесарева, тому що матка, розрізана при першому кесаревом перетині, при інших родах може просто порватися);

4. використання цього методу при важких родах, що може значити всі що завгодно від малої інтенсивності до того факту, що розміри дитини занадто великі, щоб приймати пологи вагінально.

Дослідження на цю тему зробили висновок, що число кесаревых перетинів можна знизити. Ця процедура не знижує материнську й дитячу смертність, так що немає ніяких виправдань настільки розповсюдженого застосування цього методу. Хоча сьогодні ця процедура надійніше, ніж у минулому, відсоток материнської смертності в результаті кесарева перетину також залишився в 2-4 рази вище, ніж від вагінальних пологів. Більше того, тому що новий хірургічний розріз зайняв місце старого, використовуваного в минулому, те, здається, сьогодні мало підстав вважати, що при одному кесаревом перетині й всі інші пологи через погрозу розриву матки повинні так само прийматися лише за допомогою кесарева перетину.

А при важких родах є безліч способів, крім кесарева перетину, полегшення пологів. Вихідні вперед ногами або сідницями дитини можуть народитися й вагінально, якщо лікар досить досвідчений і вміє користуватися хірургічними щипцями.Полегшення болю: деякі застереження. Пологи можуть проходити дуже болісно. Тим, кому важко народити, пропонують ліки для полегшення пологів. Анальгетики знижують відчуття болю; амнестические стирають із пам'яті біль; анестезуючі блокують всі відчуття, або викликають втрату свідомості або переривають передачу болючих відчуттів у мозок.

Незважаючи на їхні переваги, що стосуються комфорту жінки, вони можуть подовжити пологи, тому що скорочення матки вщухають. Вони також можуть пройти крізь плаценту й заподіяти плоду збиток. Анальгетики й анестезуючі речовини можуть вплинути на плід як депресант на респіраторну систему, що ускладнить перший подих дитини, а в результаті може мати місце кисневе голодування мозку (гіпоксія). У цих випадках іноді може використатися штучне дихання, щоб допомогти дитині зробити перший подих.

Є безліч свідчень тому, що ліки, що знімають біль під час пологів, впливають депресивно ще довгий час після народження. Розвиток таких форм поведінки, як посмішка, рухова зрілість, що захищаються рухи, звикання до таких нейтральних стимулів як звук дзвіночка можуть бути значно ослаблені протягом 1 місяця або більше після народження. Патерни поведінки, такі як тремтіння й страх, імовірно, зобов'язані довгостроковому впливу певних транквілізаторів.
Є дані, що години - першого дня після народження є часом величезної важливості для встановлення емоційного зв'язку матері й з дитиною. Максимальний ранній контакт із дитиною дуже важливий для стимулювання материнських почуттів у жінки.
Багато лікарень сьогодні дозволяють батькові бути з матір'ю під час родових сутичок, а іноді й під час пологів. Недавнє дослідження виявило, що жінки, чоловікам яких дозволили бути під час пологів із дружиною, родять швидше й мають менше ускладнень.

Жінки, що народжують без чоловіків, демонструють в 2-3 рази більше різних проблем під час і після пологів і менш зацікавлені у своїй дитині.Безплідність - нездатність зачати після 1 року й більше сексуальних відносин без контрацепції. Тоді як багато з людей переконані, що в цьому провина лише однієї жінки, причина може бути й у чоловіках, або в обох партнерів одночасно.
3. Позитивні й негативні аспекти, пов'язані з появою в шлюбі дітей.

Перехід до статусу батька - один з найважливіших моментів подружнього життя. Тоді як діти можуть привнести із собою в шлюб багато цікавого й приємного, так само з ними можуть бути зв'язані нові проблеми й вимоги. Багато з людей підходять до цьому моменту свого життя з радісним очікуванням, але потім жорстоко розчаровуються, зіштовхуючись із суворою реальністю виховання дітей.

Можливо, одна із причин настільки великої різниці між очікуваннями й реальністю, це міфи батьківства, які, на жаль, дуже широко поширилися в нашому суспільстві.

Економічні й емоційні витрати. З колоніальних часів до початку 19 в. у ряді країн Західної Європи й США діти розглядалися як важливі економічні активи. Тому що країни були в основному сільськогосподарська, аграрними, де родина була основним союзом виробників, те кожен новий член родини був важливим додаванням до вбогих робочих сил. До того ж батьки звичайно могли розраховувати на турботу дітей у старості. Сьогодні, однак, ситуація сильно змінилася. Зараз вже не вважають, що діти приносять які-небудь економічні переваги, вони приносять лише значні економічні витрати.

При оцінці витрат на дітей економісти застосовують дві категорії:

1. Безпосередня вартість (прямі витрати) - витрати на їжу, одяг, освіту.

2. Збиток з (потенційні витрати) - стосується доходу, що переважно жінка упускає, коли вирішує залишитися вдома, щоб піклуватися про дітей.

Загальна сума економічних вкладень у дітей виходить при додаванні обох отриманих сум. За останні десятиліття вартість виховання дітей значно зросла.
Можна зробити висновок, що фінансові проблеми - основна незручність. Однак, коли батьків запитали про незручності батьківства, вони згадали про емоційні витрати (наприклад, занепокоєння й тривога за здоров'я й благополуччя дітей) і обмеженнях своєї волі, а не фінансових проблемах. Але однаково, економічний фактор впливає на рішення пари обмежити розміри родини.
Відчутні переваги батьківства. Незважаючи на економічні й емоційні витрати батьківства, багато з людей продовжують хотіти дітей. Чому? Відповідь, імовірно, у тім, що діти задовольняють важливі соціальні, міжособистісні й психологічні потреби своїх батьків, значимість яких перевищує економічні й емоційні витрати на виховання дітей. Недавнє національне дослідження одружених чоловіків і жінок які мають і не мають дітей, визначило 7 основних цінностей, які асоціюються у з людей з дітьми (Гофман і Мэнис, 1979).

1. Почуття близькості й прихильність. Це стосується того, що дитина дає любов і дружбу й виступає буфером проти самітності. Навіть хоча ця цінність коштує на першому місці як у чоловіків, так й у жінок, для жінок це все-таки більш важливо, тому що збігається із традиційною роллю вихователя.

2. Задоволення й щастя. Дітей розглядають як приносять задоволення, активність і щастя в життя батьків. Ця цінність теж частіше згадувалася респондентами, що вже мають дітей.

3. Розширення свого Я. Діти сприймаються як засіб задоволення людських потреб у пошуку змісту й мети в житті, а так само як засіб досягнення безсмертя, тому що часточка їх Я буде жити після того, як вони вмруть.

4. Статус дорослого й соціальна ідентичність. Вважається, що батьківство – ознака зрілості й прийняття статусу дорослого. Це особливо стосується малоосвічених і безробітних жінок і жінок із традиційним баченням статевих ролей. Вони схильні визначати материнство як основну роль у своєму житті, а, отже, бачити в ньому роль, що дасть їм прийняття й статус.

5. Досягнення, компетентність і відтворення. Народження дитини може дати батькам відчуття відтворюваності, а спостереження за дорослішанням і розвитком дітей вносить вклад у відчуття батьківської компетентності. Батьки, у яких сильна потреба в досягненнях, але які, на жаль, в інших сферах свого життя не змогли досягти багато чого, можуть одержувати задоволення від досягнень своїх дітей.

6. Економічна вигода й безпека в старості. Не дивно, що це не основна цінність, тому що діти сьогодні більшою мірою дорого обходяться батькам, не являючи собою економічної вигоди (як це було раніше).

7. Моральність. Деякі люди відчувають, що діти допомагають їм стати краще, тобто менш егоїстичними.

Важливо помітити, що ці цінності не є синонімом мотивацій пара на бажання

мати дітей, хоча іноді можуть і бути такими. Деякі заводять родину у відповідь на тиск із боку батьків, які хочуть онуків, або друзів, які вже створили родину. Деякі просто вважають, що діти - це природна частина шлюбу. Інші сподіваються таким способом зберегти шлюб, що розпадається, а деякі хочуть мати дітей, які змогли б реалізувати все те, що не вийшло в них самих. Тоді як багато хто стають гарними батьками незалежно від первісної мотивації, важливо сказати, що ті, хто ретельно проаналізував причини, по яких вони хочуть мати дітей, і має реалістичний погляд на потенційні труднощі, буде краще підготовлений для цього завдання.


4.Процес становлення батьків, зміна батьківських ролей, види батьківства.

Становлення батьками

Деякі дослідники визначили перехід до батьківства як кризу, що може бути руйнівною, принаймні, тимчасово, для пари. Відповідно до цієї точки зору, подружня пара є інтегрованою соціальною системою ролей і статусів, а додавання або змішання членів цієї системи вимагає реорганізації цієї системи. Зі зміною діади на тріаду, що відбувається при народженні першої дитини, відбувається руйнування колишніх паттернов прихильності й близькості.

Дослідники, які підтримують еволюціоністський підхід, переконані, що вірніше було б розглядати батьківство як нову еволюційну стадію сімейного життєвого циклу, а перехід до батьківства - як нове "еволюційне завдання" родини. Із цього погляду початок батьківства зіштовхується із завданням пристосування, що супроводжується деякими труднощами, так званою "кризою". Для більшості батьківство - це час навчання тому, як дозволяти зміни й нові вимоги, а не час кризи. Безсумнівно, однак, що поява першої дитини викликає стрес. Хоча первісні зміни, що вимагають від пари прийняття на себе нових ролей, є основними, які переживаються парою, батьківство краще можна охарактеризувати як динамічний процес, протягом якого батьки постійно пристосовуються до умов, що змінюються, і потреб своїх дітей, так само як і до появи наступних дітей.
Переживання чоловіків і жінок, пов'язані з народженням у родині дітей. В основному всі згодні, що з появою першої дитини матері переживають більше змін, чим батьки.

Дослідження Рассела (1974) - 271подружніх пар з 16 до 47 років показало, що жіночою групою найбільше часто переживаються 5 змін у відношенні емоційного й фізичного стану:

1. Фізична втома стомлення.

2. Почуття роздратування й у цілому емоційної розладнаності.

3. Приривання сну й відпочинку через догляд за дитиною.

4. Занепокоєння із приводу зовнішнього вигляду.

5. Занепокоєння із приводу "втрати фігури".

Рассел виявив, що фізично здорові матері переживали менший стрес, і що, чим довше дружина була в шлюбі, тим менш схильна вона була переживати батьківство як кризу.

Батьки більшою мірою переживали зовнішні, а не емоційної або фізичні, проблеми:

1. Переривання сну або відпочинку.

2. Втручання родичів.

3. Збільшення фінансових проблем.

4. Необхідність міняти деякі плани через дитину.

5. Необхідність додаткової роботи

Чим старші були батьки, тим менший стрес вони переживали. Це підтверджують дані Нідеггера (1974), що виявив, що чим пізніше чоловік стає батьком, тим краще його адаптація до нової ролі. Нідеггер вважає, що більше дорослі батьки можуть мати краще відчуття свого місця в цьому світі й того, що вони можуть запропонувати дитині.
Фактори, що забезпечують більше плавний перехід до стадії батьківства. Рассел виявив, що пари з високим рівнем пристосування до шлюбу менш згодні переживати батьківство як кризу, а також повідомляють про більше задоволення роллю батька. Час появи на світ дитини також важливий. Райдер (1973) визначив, що дружини, які заводять дітей у перший або другий рік шлюбу більше схильні вважати, що їхні чоловіки приділяють їм досить уваги. Рассел відзначає, що дружинам необхідний час між вступом у шлюб і появою дітей, щоб розвити ефективні патерни комунікації.

Вона також відзначила, що чим адекватніше пари справляються з попередніми завданнями, тим краще вони переборють це завдання з появою першої дитини.


Зміна батьківських ролей. Є неясність у сучасних розвинених суспільствах відносно ролей батьків, що існує як на соціальному, так і на сімейному рівні. Хоча основну відповідальність за дітей як і раніше несуть батьки, багато формальних інститутів допомагають реалізувати основні спочатку належали батькам функції. Це поділ праці як знижує авторитет, так і робить неясним природу багатьох завдань. Наприклад, школи відповідальні за освіту дітей, а батьки відповідають за їхню моральність.

Чи можуть бути розділені освіта й моральність? Що відбудеться, якщо правила поведінки, яким учать учителі, будуть суперечити тому, що вимагають батьки - чия точка зору буде превалювати?Мета батьківства. Одні з основних труднощів виховання полягає в тому, яким чином найкраще виховувати дитину, щоб вона була успішною у своєму житті. Баумринд й Блэк (1967) визначили 7 особистісних характеристик, що є ознаками компетентності в дитини дошкільного віку: впевненість у своїх силах, з, здатність доброзичливо ставитися до інших, реалістичність, задоволеність, життєрадісність, здатність продовжувати свою діяльність навіть після розчарувань.

Ці дослідники спробували визначити, яке саме виховання веде до розвитку саме цих характеристик. Вони виявили, що батьки компетентних дітей врівноважують ліберальне поводження зі строгим контролем. Ці батьки пред'являли дітям конкретні вимоги й у спілкуванні з ними намагалися уникнути двозначностей. Твердість супроводжувалася теплотою й підтримкою.


Види батьківства.

Родина з одним з батьків. За останні роки число таких родин значно збільшилося в порівнянні з іншими формами. Хоча це так, але треба пам'ятати, що це звичайно непостійна форма. Багато батьків потім повторно одружуються, і лише невелика частина дітей у віці до 18 років проводять більшу частину дитинства в родині з єдиним батьком.

Ці роки в житті дітей дуже багато значать.Родина, де мати одна. Поява великої кількості господарств, очолюваних жінкою, - одне з основних змін способу життя останніх десятиліть. Основні фактори, що впливають на збільшення чисельності подібних родин, це – розлучення, вдівство, тенденція серед жінок жити незалежно, а не з родителями або родичами, як це було в минулому. Інший фактор - ріст чисельності дітей, породжених поза шлюбом, особливо жінками - підлітками.

Незалежно від того, яким образом жінка стає єдиним батьком, найчастіше вона переживає фінансові труднощі. Близько 50% цих родин живуть нижче риси бідності. Є деякі дані про те, що економічні труднощі можуть впливати на те, як самотня мати сприймає свою дитину. Недавнє дослідження виявило, що в цих родинах зі значним зниженням рівня доходів, матері більше схильні вважати, що їхні діти із працею піддаються вихованню, чим у тих випадках, коли доход стабільний. Самотні мами несуть подвійний тягар, виконуючи роль глави родини, добувача й роль домогосподарки, вихователя дітей.

Єдина мати може з успіхом надати своїм дітям необхідну їм любов і турботу, але вона сама може переживати від недоліку іншого дорослого, котрий надав би любов і допомога, у яких вона сама дуже бідує.

Дуже мало проведено досліджень із приводу того, як проживання в такій родині впливає на дітей. Безсумнівно, що одному батькові сутужніше виконувати функції, які могли б виконувати два батьки, але повна родина теж не є гарантією того, що діти будуть щасливі. Брандвейн, Врауп і Фокс (1974) проаналізували родини розведених жінок із цього погляду й зробили висновок, що проблеми цих родин у більшій частині є результатом установок, а не відсутності батька. Так само вони виявили, що хлопчики із цих родин не мають більшого числа проблем при досягненні своєї маскулинной ідентичності при порівнянні з іншими хлопчиками.Родина, де батько один. Дуже мало досліджень було проведено на цю тему. Статистика визначає, що близько 2 % всіх родин з дітьми мають одного батька.

Більшість самотніх батьків не довго залишаються такими, тому що досить швидко вступають у повторний шлюб. Як єдиний батько може терпіти економічні труднощі, хоча набагато рідше, ніж самотні матері, і, як і жінки, вони знаходять дуже мало суспільній, соціальній підтримці. Чоловіка теж переживають рольовий конфлікт у результаті професійних вимог, вимог соціуму й вимог батьківської ролі.

Батьки в цих родинах, особливо, якщо це трапилося через розлучення, страждають від тих же самих проблем самітності й від рольової перевантаженості, що й жінки. Багато батьків дозволяють цю ситуацію за допомогою повторного шлюбу, у результаті чого основна частина відповідальності за дітей лягає на нову дружину.
Взаємини дітей і батьків після розлучення. Як у випадку розлучення, так й у випадку вдівства родини, що мають дітей у віці до 18 років, зіштовхуються із приблизно однаковими типами проблем. В обох випадках це, безсумнівно, впливає на дітей.

Після смерті матері або батька дитина переживає відчуття втрати, набагато більша й абсолютної, чим втрата батька в результаті розлучення. Часто батько, що покинув родину, продовжує відігравати більшу роль у житті дитини. Природно, розлучення важке для більшості дітей і порушують взаємини "батьків і дітей". Однак під час обговорення впливу розлучення на дітей важливо взяти до уваги їхній вік і рівень розвитку.

Дослідники впливу розлучення на маленьких дітей виявили, що перший рік після розлучення - самий важкий, і що на хлопчиків і дівчинок це діє по-різному. Хлопчики, наприклад, піддані більше тривалому впливу цього явища. Тоді як поводження дівчат було цілком нормальним після двох років, що пройшли після розлучення, поводження хлопчиків було більше руйнівним, чим поводження хлопчиків того ж віку з родин із двома батьками (Гетерингтон, Кох і Кох). Однак негативний вплив розлучення на хлопчиків значно знижується, якщо розведена мати добре пристосовується до своєї нової ролі глави родини.
Батьківство як вибір. Тому що в більшості сучасних суспільств діти усе ще вважаються величезною цінністю, на пари, які усвідомлено вирішують залишитися бездітними, виявляється сильний тиск. Їх часто вважають егоїстами й часто вони зустрічають тиск із боку друзів і родичів, які намагаються пояснити їм, що вони відмовляються від самого цікавого в житті (Мовис, 1976). За даними В.И. Зацепина, у нашій Росії налічується приблизно 16% бездітних родин від загального числа родин. Причому тільки 1% з них залишається бездітним по медико-біологічних причинах, інші через небажання мати дітей. Під бездітними або інфортильними родинами розуміються родини, де протягом 10 років спільного проживання не з'явилася дитина.

Хто ж ці жінки, які вирішили бути бездітними? Хоускнехт (1979) виявив, що диспропорційне число цих жінок було з вищим утворенням, мали кар'єру й не ідентифікували себе з якою-небудь релігією. Коли зрівняли замужніх жінок, які планують мати дітей, з тими, хто не планує, то виявили, що бездітні жінки звичайно вважають, що діти зруйнують їхній шлюб і стиль життя, або, що цим жінкам материнська відповідальність вселяла страх. Фэйбл і Вилкер (1979) виявили при дослідженні 89 добровільно бездітних, що зробили кар'єру жінок, що вони вагітнсть їм вселяла страх. Фэйбл і Вилкер (1979).
Методи контрацепції. Протягом всієї історії людства люди намагалися охоронятися від небажаної вагітності. У книзі Буття й давньоєврейському талмуді згадується coіtus іnterruptus (перерваний коитус). Древні єгипетські й грецькі документи, а також давньоримські, стосуються контрацептивних методів. Здебільшого бажання запобігти вагітності було індивідуальним. Лише деякі примітивні суспільства мали конкретну політику, спрямовану на контроль чисельності населення. Наприклад, ескімоси прибігали до селективного дітовбивства, щоб забезпечити схоронність обмежених харчових ресурсів.

Набір методів контрацепції, використовуваних жінками в минулому, дуже широкий і різноманітний. У хід ішли й магічні амулети; спеціальне чихання й стрибки після полової близькості; годували дітей грудьми як можна довше в надії охоронитися від вагітності. Вони мазали або затикали вагіну різними речовинами й речами, включаючи сірку з вух тварин, крокодилячий або слоновий кал, вапняний розчин, траву, пір'я, лахміття, перець. Вони споживали такі «контрацептиви», як настойка пороху, змішаного зі слиною верблюда, мед змішаний з мертвими бджолами або водою після обмивання трупів. Зрідка минулого й чоловіка, які бажали запобігти вагітності своїх подруг, за допомогою таких методів, як втирання в пеніс цибульного соку, дьогтю або гірської солі.Контрацепція сьогодні менш сувора й набагато більш ефективна, чим античні методи, завдяки нашому розумінню залучених у цей процес біологічних механізмів. Але як ми бачимо, жоден з них не ефективний абсолютно.

с. 1

скачать файл

Смотрите также: