Урок 1 Тема уроку «Створення дизайн-проекту «Будинок на тлі» Мета


с. 1
Дизайн – проект «Будинок на тлі»

(7 клас. Образотворче мистецтво.

Тема семестру «Природне і культурне середовище людини»)
В.І.Медведєва - учитель образотворчого мистецтва, художньої культури

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 25,

м. Маріуполь
В наданому матеріалі автор пропонує застосування метода проектів при вивченні теми «Природне і культурне середовище людини» як більш ефективного способу залучення учнів до спільної колективної творчої діяльності.

Кінцевим «Продуктом» в цьому проекті буде ескіз розробки дизайну житлового будинку для родини з 4 чоловік на означеній ділянці.

Урок 1

Тема уроку «Створення дизайн-проекту «Будинок на тлі»
Мета: узагальнити уявлення учнів про мистецтво дизайну в архітектурі; повторити прийоми зображення пpocтоpу на площині із застосуванням законів перспективи; ознайомити учнів про будівельне креслення та його застосування; розвивати просторове мислення, уяву, фантазію, художній смак i творчі здібності; виховувати сприйняття цілісної картини світу, вчити працювати в команді, виконуючи різні соціальні ролі.

Методи: бесіда, аналіз, порівняння, проблемно- пошукові ситуації.

Тип уроку: інтегрований( образотворче мистецтво, кресленням)

Ілюстративний матеріал: дитячі малюнки, презентація відеоряду цікавих рішень будівель в поєднанні з ландшафтом.

Обладнання: фоторепродукції з видами реклами приватних осель, картки зі схематичним зображенням місцевості і значенням позначок на кресленнях, аудіо записи інструментальних музичних творів; олівці, лінійка, фарби, пензлі, кольорові ручки,фломастери, (за вибором дітей) альбом, банка з водою, ножиці, клей

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і практичних вмінь

Фронтальне опитування:


  • Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

  • Що таке архітектура?

  • Що таке архітектурний пейзаж?

  • Які види перспективи ви знаєте?

  • В якій послідовності ми зображуємо екстер’єр будинку?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Зверніть увагу на те, що архітектура завжди розвивається у тісному зв'язку з умовами життя людини. Специфіку споруд визначали кліматичні умови та спосіб життя людини, ступінь розвитку її матеріальної культури. Будівля повинна знаходитись у гармонійному зв'язку з оточуючим середовищем, відповідати покладеним на неї функціональним завданням, мати естетично досконалий вигляд. Споруду, що відповідає таким вимогам, можна вважати витвором мистецтва архітектури.

Тобто архітектура - невід’ємна частина існування людини. Будь то просто оселя, або витвір архітектурного мистецтва.

Сьогодні ми створюємо з Вами дизайн-проект «Будинок на тлі» працюємо два уроки. І тому сьогодні ми спробуємо глянути на ту архітектуру, що має безпосереднє відношення до кожного з нас - житловий будинок. Зараз ви живете в будинку з батьками, але колись Ви захочете мати власний дім. Психологи кажуть: «думки матеріальні» Тому, коли будете працювати над сьогоднішнім проектом, подумки запитуйте себе: «А чи зручно було б тут жити мені?».


ІV. Подання нового матеріалу

Архітектура як вид мистецтва займає особливе місце в культурі народу. Микола Гоголь назвав її «кам'яним літописом світу», в якому відображено історію людства. Ознайомлюючись з архітектурними спорудами, ми бачимо, що кожна з них - має свою неповторність, свій характер. У різні епохи змінювали один одного різні архітектурні стилі і кожна пам'ятка цього виду мистецтва відповідає характеру естетичних ідеалів утилітарних чи художніх потреб цього часу.

Архітектура - це мистецтво створювати будівлі. Вона існує майже стільки ж, скільки існує рід людський.

Є три основні види архітектури:



  1. Архітектура містобудування. Архітектори планують загальну структуру та стиль міста, враховують ландшафт, сусідство із старовинними пам'ятками культури, із крупними заводами, транспортними мережами

  2. Архітектура окремих споруд. Архітектори розробляють проекти окремих споруд (храми, кінотеатри, стадіони, заводи, житлові будинки), розробляють їх зовнішній вигляд, системи водопостачання, електроенергії.

  3. Ландшафтна архітектура. Архітектори планують розробки парків, бесідок, фонтанів, скверів, клуб, доріжок. Розвиток архітектури має тісний зв'язок з розвитком суспільства, залежить від технологічних особливостей будівельних матеріалів, типів споруд. Наприклад, у Стародавньому Єгипті, або Стародавній Греції високого рівня досягла техніка обробки каменя; стародавні римські архітектори винайшли бетон як будівельний матеріал, а для сучасної архітектури основним матеріалом є залізобетон. Зміна будівельних матеріалів конструкцій, технологій, типів будівель виражальних художніх засобів у ході історично процесу приводить до появи нового архітектурного стилю. Для кожної епохи характерний свій стиль.

  • Стиль - це найтиповіші ознаки, які визначаються особливостями мистецтва певного народу, певного часу.

В різних історичні періоди в Європі існували стилі романський, готичний, бароко - ми з вами про них вже знаємо (перегляд слайдів з презентації) Перш ніж звести будівлю, архітектори креслять проект. Процес творчої роботи включає в себе різні форми художніх робіт: малюнки, креслення, макет.
Завдання

Визначити що таке будівельні креслення, для чого їх створюють. (Робота з дидактичними картками: топографічне креслення ділянки; креслення фасаду будинку; план поверху).


Висновок

Архітектурна споруда - це насамперед художнє поєднання геометричних форм.


Учитель

Як художник для створення картин, користується фарбами так і архітектор геометричними об'ємами. Вміючи конструювати прості геометричні тіла, можна створити безліч варіантів архітектурних образів. І звісно ж відобразити свої задуми спочатку в ескізах, потім в кресленнях (дивимося слайди «Найчудернацькі будинки світу».


1. 2. 3.


  1. Будівлі, що танцюють(Dancing Building). Прага, Чехія.

  2. Будинок - автомобіль Зальцбург. Австрія

  3. Будинок – черевик. Індія.


V. Практична робота
Інструкція до виконання практичної роботи

Сьогодні на уроці ми будемо створювати дизайн - проект «Будинок на лоні природи». Ми з Вами вже пригадали правила лінійної перспективи та особливості зображення архітектурних споруд за допомогою двох точок сходження; познайомилися зі значенням позначок на будівельних кресленнях.



На початку роботи особливо звертаємо увагу на розподіл всіх етапів роботи! Завдання треба виконувати акуратно і старанно.

Тепер Ви повинні розділитися на кілька груп (по 3-4 в групі)

Кожна група(дизайнерська майстерня) отримає однакове завдання. Ваші дизайнерські майстерні-конкуренти. Об’єм роботи великий - ви повинні її розподілити в групі і виконувати разом. Намагайтеся краще застосовувати здібності кожного члена творчої групи.

Після презентації проекту на наступному уроці, кожен учень отримує ту оцінку, яку виставить йому група (!) Відповідно до внеску в загальну справу. Кожна проектна майстерня на наступний урок повинна представити на розгляд власника означеної ділянки (Додається спрощений топографічний план ділянки, однаковий для всіх. Дивлячись на нього, треба уявити, і потім в малюнку відтворити місцевість біля будинку) наступні документи:



  • Загальний вигляд будинку в кольорі на форматі А2 (склеїти 4 альбомних аркуша)- Екстер’єр з двома точками сходу на тлі естетично оформленої ділянки (Доріжки, рослини, скульптури тощо)

  • План першого поверху будинку з позначенням кількості кімнат і їх розташуванням; позначити меблі (можна олівцем)

  • Інтер’єр однієї будь якої кімнати (в кольорі)

Також треба продумати, як учні будуть презентувати проект. (Можна застосовувати рекламу, афіші, маркетингові ходи і елементи театралізації)

А тепер за допомогою жереба ділимось на групи і до роботи. Всім успіху!


Для виконання першої частини (цю інструкцію можна винести в додатки і роздати кожній групі):


  1. Треба визначити лінію горизонту, обрати дві точки сходу

  2. Побудуємо будинок з двома точками сходу. Починаємо з загальної геометричної форми, кількості поверхів

  3. Потім малюємо вікна, двері і другорядні елементи(декор). Працюємо над ландшафтом (доріжки, тротуар, басейн,клумби, садові скульптури. Ліхтарики) Завершуємо малюнок олівцем.

  4. Починаємо роботу фарбами технікою « по вологому» всієї композиції в цілому.

  5. Завершуємо роботу фарбами в техніці «по сухому», звертаємо увагу на деталі. Детальніше промальовуємо перший план.

  6. Під час роботи фарбами, передаючи глибину простору за законами повітряної перспективи, пам’ятаємо про виражальні засоби живопису(перший план більш насиченого кольору, темніший за тоном ніж дальній план)

Для виконання другої частини:



  1. Уявляємо, як буде виглядати форма будинку, якщо ти дивитися згори (Прямокутник, квадрат, або інша геометрична фігура чи багатокутник) ніби зрізавши верхні поверхи і дах подумки.

  2. Накреслимо зразу форму плану, позначаємо, як треба, вікна, двері. Якщо є, позначаємо сходи (Користуємось лінійкою)

  3. Розташуємо схематично меблі

  4. За бажанням обводимо креслення чорною пастою(!) і тонуємо кольоровим олівцем

Для виконання третьої частини користуємось карткою «Зображення інтер’єру»



VІ. Рефлексія
Аналітичне запитання

  • В чому полягає особливість роботи художника і художника архітектора?

(Орієнтовна відповідь: в поєднанні творчої фантазії, і чітких технічних знань).
VIІ. Підсумок уроку

Тези

Архітектури, як виду образотворчого мистецтва.

Застосування законів лінійної перспективи.

Будівельне креслення, його застосування та використання.


VIІІ. Домашнє завдання:

  • завершити індивідуальну частину створення дизайн – проекту;

  • підготувати творчу презентацію проекту .


Дизайн – проект «Будинок на тлі»

Урок 2

Мета: закріпити знання про особливості зображення пpocтоpу на площині, з застосовуванням законів перспективи; розвивати просторове мислення, уяву, фантазію, художній смак i творчі здібності; повторити алгоритм роботи над спільним творчим проектом; вчити працювати в команді, для створення конкретного продукту; відпрацьовувати навички презентації своєї роботи.

Методи: Бесіда, синектика (пряма комплексна аналогія за кольором, за ситуацією, функціональна аналогія співвідношення за дією, комплексна, символічна графічна аналогія).

Тип уроку: застосування навичок і вмінь у формі презентації проектів.

Ілюстративний матеріал: відео презентація проекту будинку; дитячі малюнки з попередніх презентацій дитячих проектів.

Обладнання: фоторепродукції з видами реклами приватних осель, картки зі схематичним зображенням місцевості і значенням позначок на кресленнях, олівці, лінійка,фарби, пензлі, кольорові ручки, фломастери, (за вибором дітей), альбом, банка з водою, ножиці, клей

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і практичних вмінь

На минулому уроці ми з вами познайомились з деякими особливостями роботи дизайнера - архітектора, ландшафтного дизайнера.



Запитання

  1. В чому особливість роботи архітектора, дизайнера, ландшафтного дизайнера?

  2. Які навички, знання потрібні у роботі архітектора?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Треба визнати, що якість та творча енергія архітектора впливає на якість його творінь, впливає на життя, побут людей, що користуються будівлями – творіннями архітектора.



Запитання

  • Яка ж повинна бути оселя? ( простора, світла, екологічна, красива…).

  • Чи знаєте ви народні обряди, що сприяють будові добротного житла, які використовували наші предки?

  • Чому люди бажають використовувати у будівництві природні екологічно чисті матеріали (глина, деревина, річний пісок, тощо)?

  • Чому люди створюють альтернативні джерела енергії у будівництві осель?

  • Чи є зв'язок між екологічно чистим житлом и оточуючим середовищем?

Людина має право вибирати красиве, зручне, екологічно чисте житло, тому ми своїми архітектурними проектами даймо цю можливість!

ІV. Соціалізація

Презентація дизайн-проекту «Будинок на тлі», захист проектів



(зображення всіх груп залишаються на дошці)

Інструкція до презентації роботи

Від кожної творчої групи виходить представник і за допомогою жереба визначає послідовність виступів.

Після цього вся група виходить до дошки, розташовує свої матеріали для презентації (екстер’єр будинку на тлі пейзажу(ландшафту); план першого поверху; інтер’єр однієї з кімнат) і на протязі 5 хвилин презентує свій проект в творчій формі.

Після завершення презентації присутнім можна задати не більше 3х питань до проекту(Вдалі відповіді теж враховуються в оцінюванні проекту).



V. Аналіз дитячих робіт.

Вчитель за допомогою учнів звертає увагу на плюси і мінуси кожного проекту і визначає в якій послідовності хотів би замовити архітектурній фірмі їх роботу (оцінювання проводиться в групах самостійно учнями: кожен оцінює свого товариша по роботі відповідно його вкладу в проект, заповнюючи «Таблицю оцінювання»)



VІ. Рефлексія

Запитання

  1. Чи задоволені Ви своїм проектом?

  2. Чи задоволені Ви своєю презентацією?

  3. Кому міг би бути цікавий Ваш продукт: дизайн-проект «Будинок на тлі»?

  4. За якими критеріями Ви оцінювали б Ви проект?



VIІ. Підсумок уроку

Сьогодні ви успішно презентували підсумок роботи над спільним творчим дизайн - проектом. Ваші роботі цікаві, не схожі одна на одну. Психологи кажуть, що думки-матеріальні. Працюючи над проектом будинку, Ви, можливо, вперше задумались: який він, ідеальний дім? Бажаю. Щоб в Ваших домівках завжди було затишно! Закінчити наше спілкування хочу висловом Плінія Старшого: «Дім - це там, де твоє серце!» Хай щастить!
Додаток1

Зображення на будівельних кресленнях


Основні зображення на будівельному кресленні називаються фасад, план, розріз




  • Фасад – зображення зовнішнього боку будинку. На фасадах показують розміщення вікон, дверей, а також архітектурні деталі будинку. На ці зображення звичайно не наносять розмірів, за винятком висотних позначок. Позначкою називають число, яке показує висоту горизонтального рівня над нульовою площиною. За нульову позначку беруть рівень підлоги першого поверху. Позначки проставляють у метрах, числа записують на лініях-поличках. Число показує, на скільки метрів вище або нижче (зі знаком мінус) від нульової позначки лежить намічений рівень

  • Планом будинку називають розріз будинку горизонтальною площиною на рівні, трохи вищому від підвіконня. На планах показують взаємне положення приміщень, у тому числі сходових кліток, розміщення вікон і дверей, товщину стін і перегородок, положення і розміри колон. На планах наносять зображення санітарно-технічного устаткування, а також ширину і довжину будинку, відстань між осями стін і колон, розміри прорізів і простінків. Крім того, зазначають площу (у квадратних метрах) приміщень цифрою, яку підкреслюють лінією.



Экстер’эр будинку.



Тривимірне зображення




Додаток 2
Позначення на топографічних кресленнях



Додаток 3

«Зображення інтер’єру кімнати»


Зображення кутового екстер’єру будинку

с. 1

скачать файл

Смотрите также: