Урок позакласного читання Тема : Вільгельм Гауф «Гаданий принц»


с. 1
Світова література, 5 4лас

Урок позакласного читання
Тема
: Вільгельм Гауф «Гаданий принц».

Мета: ознайомити учнів з цікавими фактами з життя письменника Вільгельма Гауфа, змістом казки «Гаданий принц»; розвивати навички виразного читання; формувати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв твору; допомогти віднайти у творі те, що хвилює читача; прищеплювати інтерес до літературної казки; виховувати прагнення творити добро.
Тип уроку: урок поглибленого опрацювання матеріалу.
Обладнання: презентація творчості В.Гауфа; портрет письменника, текст казки, різні видання казок В.Гауфа; аудіозаписи інструментальної музики.
Випереджувальні завдання: прочитати казку В.Гауфа «Гаданий принц», інші казки (за бажанням), підготуватися до виразного читання уривків.

ХІД УРОКУ




І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної готовності до уроку (Словесний настрій).


ІІІ. Цілевизначення і планування роботи.

  • Повідомлення теми і завдань уроку.


ІV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

  • Знайомство з життям і творчістю В.Гауфа. Перегляд презентації.

Коментар вчителя.
Коротке життя Вільгельма Гауфа було насичене не зовнішніми подіями, а невтомною творчою працею, внутрішнім напруженням.

Доля відвела сину чиновника зі Штутґарта, котрий прийшов у світ 29 листопада 1802p., надзвичайно короткий час перебування на Землі. Він прожив усього 25 років, залишивши по собі дивовижну спадщину. Народився Вільгельм Гауф в місті Штутгарті (Німеччина) в родині німецького чиновника, батько був секретарем міністерства внутрішніх справ. Гауф був другою із чотирьох дітей. Рано залишився без батька і провів дитинство у родичів. Вільгельм Гауф дуже багато читав, а вечорами переповідав прочитане домашнім, намагаючись привести все до гармонії, до щасливого кінця.

Хлопчик закінчив теологічне (богословське) відділення університету, захоплювався античною літературою та історією. Згодом служив домашнім учителем в родині відомого мецената , де і почав писати книжки: історичні романи, казки, гуморески. Він дуже цікавився фольклором, ретельно його збирав і вивчав. У 1827 року був редактором газети «Моргенблаттес фюр ґебільдете штенде». У 1827 році одружився з власною кузиною Луіз Гауф, котра 10 листопада 1827 народила дитину. Лише тиждень потому, 18 листопада 1827, Гауфф помер від тифу.. Його могила знаходиться на старовинному кладовищі у Штуттґарті.

Творчість

Всесвітню славу Гауфу принесли не романи, а його новели та казки. Три томи казок Гауфа об'єднані спільною назвою «Казки для синів і дочок вельможних станів»

Вільгельм Гауф уклав три альманахи казок. У першому альманасі «Караван» (1826) купці, що відпочивають на привалі, згадують пригоди і випадки, які трапилися з ними на екзотичному Сході. Альманах «Олександрійський шейх» (1827) складають також східні казки. Щодо змісту третього альманаху «Шинок в Шпесарті», який вийшов після смерті його укладача (1828), то до нього ввійшли казки німецького Середньовіччя.

Гауф зібрав і обробив велику кількість казок, прагнучи внести поезію у буденне життя пересічної людини. «Світ дорослих,— говорив він,— давно втратив довіру до прекрасної королеви Фантазії та її доньки — Казки. Та й навіщо може знадобитися казка тим, що за багатство, за дзенькіт монет готові продати власне серце, убити найближчих» («Холодне серце»).

Відновлюючи казки, Гауф підкреслював особливості казкових сюжетів, поетичного принципу казки, що будується на співпереживанні, співчутті, органічній єдності реальності й вигадки, буденного й піднесеного. «Ми жили в тих розповідях, ми думали і відчували разом з тими людьми... Казка ставала для нас реальністю або ж, навпаки, реальність ставала казкою, бо ми творили і жили в казці».

Під впливом братів Грімм Вільгельм Гауф почав писати свої казки. Найкращі твори В. Гауфа — казки для дітей, які були надруковані у 1826—1828 рр. Крім сюжетів німецьких народних казок, Гауф використав арабський фольклор («Про каліфа-лелеку», «Маленький Мук» та ін.), Захоплюють маленьких читачів казки «Карлик Ніс», «Маленький Мук», в яких головні дійові особи — діти бідняків, що зазнають страждань внаслідок соціальної несправедливості, жорстокості людей.

У казці «Маленький Мук» письменник викриває короля, співчуває знедоленому доброму хлопчикові Муку. Проте кінець її інший, ніж у народних казках. Маленький Мук залишається самотнім і нещасливим до самої смерті.




  • Бесіда

  • Які казки Гауфа ви прочитали?

  • Чим подобаються казки Гауфа вам?Чому автор любить зовні не привабливих героїв?

  • У чому секрет казок В.Гауфа на ваш погляд?




  • Виразне читання казки «Гаданий принц» учнями.
    Запрошую вас у казку В. Гауфа «Гаданий принц». Ви прочитали її? Чи сподобалася вам казка? А яку палітурку ви би створили для цієї казки?




  • Словникова робота

Александрія – місто в Єгипті.

Мечеть – молитовний дім у мусульман.

Рамадан – у мусульманському календарі дев’ятий місяць, протягом якого віруючим ісламу не можна їсти і пити ввід сходу до заходу сонця.

Чалма – чоловічий головний убір.

Попона – покривало для коней.

Астролог -- ворожбит по зорях.

Сан – становище особи, пов’язане з високим титулом.

Емір – титул правителів у країнах Сходу.




  • Бесіда за змістом казки

  1. Чому Лабакан вирішив, що він обов’язково має стати принцом?

  2. Чи відчував Лабакан докори сумління, коли став на шлях обману?

  3. Чому Лабакан зміг обманути султана, але не зміг обманути султаншу – матір справжнього принца?

  4. Які якості виявили Лабакан і Омар під час випробування? Яке із випробувань виявилось найскладнішим?

  5. Що, на вашу думку, є важливішим: честь і слава чи щастя і багатство?

  6. Чи достатньо гарного одягу і царських манер, щоб стати принцом?

  7. Султан мовив Лабакану: «»Кравець, знай своє кравецтво, а в шевство не мішайся». Як ви розумієте ці слова? Чи стосуються вони лабакана?

  8. У чому ж помилка Лабакана?Чому йому не вдалося стати принцом?

  9. Чи був врешті-решт Лабакан щасливим?

  10. Звичайно в казках добро перемагає зло. Яке зло переможене у цій казці?




  • Створення сенкану про героїв твору.


V. Підбиття підсумків уроків.
VІ. Домашнє завдання: читати казки В.Гауфа (за вибором); намалювати ілюстрації до казок В.Гауфа; скласти кросворд за прочитаними казками; підібрати тестові запитання до змісту казок.


с. 1

скачать файл

Смотрите также: